Ałun bez tajemnic

Ałun jest naturalnym minerałem, który niestety jest bardzo słabo znany w naszej kulturze, a właściwie został zapomniany na przestrzeni lat, ponieważ kiedyś był wykorzystywany dość szeroko w naszym regionie. Można znaleźć go na całym globie, między innymi w Gruzji, Stanach Zjednoczonych i we Włoszech, a nawet w Polsce.

Odkażanie

Minerał ten bardzo łatwo rozpuszcza się w wodzie i ma wtedy odczyn zasadowy. Nie jest zanieczyszczony żadnymi substancjami często wywołującymi podrażnienia i można go uznać za całkowicie bezpieczny. Nie ma też żadnego zapachu i można go skutecznie wykorzystywać do zwalczania infekcji grzybiczych i bakteryjnych. W związku z tym spisuje się znakomicie jako naturalny dezodorant, który pocenie ogranicza w niewielkim stopniu, ale dzięki eliminowaniu bakterii sprawia, że nie ma nieprzyjemnego zapachu. Od takiego dezodorantu nie powstaną podrażnienia, nie zablokują się pory jak również nie pobrudzi się ubranie. Co więcej, ałun określa się czasami jako kamyk po goleniu, ponieważ jest bardzo skuteczny w tamowaniu niewielkiego krwawienia oraz potrafi efektywnie odkażać drobne skaleczenia. Nie jest to bynajmniej tylko medycyna ludowa. Ałun wchodzi w skład wielu nowoczesnych kosmetyków po goleniu.

Zastosowań ałunu jest znacznie więcej. Ten minerał radzi sobie z ukąszeniami owadów ograniczając świąd, może pomagać w leczeniu poparzeń słonecznych, złagodzi ból przy wrastających paznokciach oraz zmniejsza wszystkie wypryski trądzikowe.

Dezodorant ałun

Funkcja dezodorantu jest bardzo popularna wśród użytkowników ałunu. Trzeba tylko pamiętać, by używać każdego boku kryształu, co zapobiega jego wysuszaniu się i kruszeniu. Najlepiej jest kupić ałun w sztyfcie, który przed użyciem lekko się zwilża i gotowe. Kryształ o masie 100 gram starcza na około 3 lata.

Jeśli mamy problem z nadmiernym poceniem się lub nasza skóra jest bardzo delikatna, ałun w postaci pudru może być najlepszym rozwiązaniem. Jest on bowiem w stanie skutecznie wchłaniać pot, w pełni eliminować nieprzyjemne zapachy, a do tego wytworzy na skórze warstwę ochronną zapobiegającą innym podrażnieniom. W szczególności sproszkowany ałun nadaje się do dbania o zapach stóp. Nie ma tutaj sobie równych. Nie ma tutaj też żadnej filozofii. Albo nacieramy stopy samym ałunem, albo nanosimy puder na ręce i korzystamy z niego pod tą postacią.

Co ważne, jest to rozwiązanie stosunkowo tanie. Właściwości ałunu związane z eliminowaniem zapachów można wykorzystywać przy każdej okazji. Jest on szczególnie skuteczny zwłaszcza po kontakcie z pożywieniem o mocnym zapachu, który potem utrzymuje się na skórze. Po zjedzeniu na przykład smażonej ryby nad morzem można po prostu przetrzeć ręce kamieniem ałunu i momentalnie zniknie cały nieprzyjemny zapach. Ałun można mieć zawsze przy sobie, chociaż w podróży zazwyczaj znajduje miejsce gdzieś kosmetyczce. Warto się zastanowić nad ałunem zwłaszcza wtedy, kiedy mamy wrażliwą skórę niecierpiącą kontaktów z typowymi dodatkami do kosmetyków klasycznych, na przykład z parabenami.

Story Page