Laserowe usuwanie włosów: Czy to naprawdę jest tego warte?

Kilka lat temu postanowiłem przestać golić nogi i przerzuciłem się na woskowanie. Miałem dość wrastających włosów i małych czerwonych guzów, które tworzyły się na moich podudziach od starej szkolnej maszynki do golenia. (Uwaga do czytelników: Jeśli jest to już zbyt wiele informacji, to ten artykuł prawdopodobnie nie jest dla Ciebie). Woskowanie nóg, wkrótce się dowiedziałem, jest wspaniałe przez trzy dni. Wtedy włosy zaczną wkradać się z powrotem i utkniesz z nimi na co najmniej dwa tygodnie, trzy, jeśli chcesz, aby były jeszcze bardziej wydajne. Pod koniec zeszłego lata, położyłem swoją futrzastą stopę na dół. Koniec z tym biznesem, postanowiłem. Nadszedł czas, aby przyjrzeć się bardziej stałej opcji.

Pamiętam pierwsze słyszenie o laserowym usuwaniu owłosienia lata temu, kiedy ludzie po raz pierwszy mówili o tym i myśleli: "Eek, to brzmi ryzykownie, poczekam i zobaczę czy to pójdzie w kierunku LaserDisc czy DVD". Zasadniczo chciałem się upewnić, że jest to legalne i warte czasu, bólu i kosztów.

Sposób, w jaki działa depilacja laserowa, szybko odkryłem po szybkich badaniach ostrożnościowych, jest to, że impulsy wysoce skoncentrowanego światła są emitowane z lasera do mieszków włosowych. Pigment w mieszkach włosowych wchłania światło i niszczy włosy. Kiedy przeczytałem, że 90 procent pacjentów z laserowym usuwaniem włosów, którzy są dobrymi kandydatami do procedury zgłoszenia trwałej utraty włosów po średnio trzech do sześciu sesji, zostałem sprzedany. "Chewbacca odejdzie", przysięgałem sobie. "W przyszłym roku, będę miał laserowane nogi."

Moje zainteresowanie było szczególnie silne w związku z dużą ilością zabiegów laserowych w domach, które ostatnio pojawiły się na rynku. Czy to może być takie proste? Dochodzenie w sprawie wiodących marek ujawniło kilka intrygujących przeciwników, od Tria 4X (urządzenie oczyszczone z FDA, które twierdzi, że dostarcza ponad trzykrotnie więcej energii do usuwania włosów swoich rówieśników DIY) do IluminageTOUCH (który jest zatwierdzony do bezpiecznego traktowania szerszej tonacji skóry niż tradycyjne lasery). Ale podczas gdy wygoda sikania na mojej kanapie podczas oglądania Law & Order: SVU był uwodzicielski, żaden nie wydawał się mieć racji. Ledwo mogę obsługiwać mój czajnik elektryczny - czy naprawdę powinienem obsługiwać laser?

Dyplomowana dermatolog Jessica Weiser, do której w końcu się zgłosiłam, jest również wątpliwa co do modeli domowych. "Radzę ostrożność, ponieważ mają być one znacznie mniej intensywne niż w laserach biurowych, ale w niewłaściwych rękach można prawdopodobnie zrobić poważne szkody, jeśli jesteś podwójne lub potrójne pulsujące obszary, które nie powinny być", mówi mi. "Zazwyczaj ludzie w domu są agresywni wobec siebie, bo uważają, że mogą osiągnąć szybszy, lepszy rezultat bez zdawania sobie sprawy z potencjalnych konsekwencji.

Zamiast tego wybieram New York Dermatology Group, gdzie Weiser specjalizuje się w dermatologii medycznej, chirurgicznej i kosmetycznej. Kiedy zadzwoniłam na wizytę, dowiedziałam się, że aby do Dnia Pamięci mieć nogi godne bikini, będę musiała rozpocząć proces laserowy w szczytowych momentach pogody rajstop i butów. Wkrótce wybieram się do ich biur Flatiron na pierwszą z sześciu wizyt - wyjaśnia dr Weiser - aby dostosować się do cykli wzrostu włosów. "Włosy mają fazę wzrostu, a także fazę odpoczynku i opadania", mówi. "Niektóre z włosów nie są w tej chwili, ponieważ są w fazie odpoczynku i nie każdy z nich reaguje na impulsy." Stąd potrzeba wielu sesji, rozmieszczonych w odstępach około jednego miesiąca, typowa długość cyklu odrastania włosów.

Dochodzę do ich gabinetu, szeroko otwartej przestrzeni z bladymi sosnowymi podłogami, i pokazuję się w pokoju pacjenta dr Weiser, gdzie natychmiast pyta, czy moje nogi są ogolone.

"Nie!" Odpowiadam dumnie, podekscytowana, że zamiast tego woskuję.

"Hmm," Dr. Weiser frowns. "Potrzebuję nóg, aby były czysto ogolone do lasera, więc będziemy musieli je teraz ogolić", kontynuuje, wyjaśniając, że przez następne sześć miesięcy mojej kuracji laserowej, będę musiał wyłącznie ogolić nogi.

Następnie zostałam poinstruowana, by założyć butelkowo-zielone gogle, podczas gdy dr Weiser wciera mi żel ultradźwiękowy na łydki. Zanim zaczniemy, dzieli się ze mną jednym opisem laserowego usuwania włosów, który słyszałem wcześniej: "Czuję się jak gumka, która migocze na twojej skórze wiele razy."

Albo się mylę, albo mój próg bólu jest niewiarygodnie niski, ponieważ laserowe usuwanie włosów jest dla mnie bardzo niewygodne. Zaczynam myśleć, że każdego dnia, nad powtarzającym się płonącym zapachem lasera, wykonałbym błysk gumki. Po kilku pierwszych zapsów, tak bardzo dr Weiser musi przestać. Mam wrażenie, że ktoś bierze zapaloną zapałkę do mojej nogi i trzyma ją blisko. Im ciemniejsze włosy, wyjaśnia, tym są grubsze, dlatego więcej energii jest emitowane na ten mieszek włosowy, co powoduje większy dyskomfort. Kiedy te włosy są utkwione, czuję się jak pszczoła - i musisz mieć tylko nadzieję, że nie ma ich zbyt wiele.

Cały ten proces jest trochę jak uderzenie-molem; wygląda na to, że zawsze jest jeszcze jeden włos do zgniecenia. Ale dr Weiser jest spokojna i metodyczna, jej laser porusza się w górę i w dół nogi w liniach prostych. Hałas impulsów jest jak uderzenie metronomu lub bardzo szybkiej windy, która bije na każde piętro. (Podczas drugiej wizyty zdejmuję jedwabną bluzkę, aby uniknąć niepotrzebnego czyszczenia na sucho). Ale z każdą kolejną wizytą staje się ona coraz łatwiejsza, po części dlatego, że jestem coraz bardziej przyzwyczajony do tego procesu, a po części dlatego, że jest mniej włosów do zap.

Najwyraźniej nie jestem w tym sam. Prawie pół miliona zabiegów laserowych zostało wykonanych przez chirurgów dermatologów w 2011 roku (ostatni rok, w którym dostępne są dane) według American Society for Dermatological Surgery, więc musi to być warte niewielkiego cierpienia. Większość osób, które poddają się zabiegom laserowym, koncentruje się na mniejszych obszarach włosów pod pachą, górnej wardze, linii bikini. Obszary te są również o wiele bardziej wrażliwe: Sam pomysł, by zdobyć moją linię bikini. Obszary te są również o wiele bardziej wrażliwe. Z drugiej strony, dolna noga jest jednym z największych obszarów, które laserują i zajmuje łącznie około 25 minut dla obu nóg przy każdej wizycie.

Po trzeciej wizycie zaczynam dostrzegać prawdziwą różnicę. Laser pobiera dużo więcej "energii", jak mówi dr Weiser, a całe doświadczenie uważam za znacznie mniej bolesne. Przez kilka dni po każdym zabiegu, mam na nogach serię małych czerwonych guzów i to mnie właściwie podnieca, bo wiem, że oznacza to, że laser wychwycił ten mieszek włosowy, a kiedy zaczerwienienie ustąpi, to miejsce będzie wolne od włosów na całe życie zachwycająca myśl jak lato, a zaczyna się sezon na pewnie noszenie mojej ulubionej spódniczki jedwabno-cyfrowej Isabel Marant.

Story Page