Trwałość kosmetyków naturalnych a ich skład

Wbrew powszechnemu przekonaniu, jakie istnieje wśród społeczeństwa, w kosmetykach ekologicznych wcale nie ma sztywnego zakazu stosowania wszelkich konserwantów.

Istnieją bowiem specjalne normy jakości ECOCERT oraz NaTrue, w odniesieniu do których dodaje się do kosmetyków ograniczone ilości substancji przez takie listy zalecanych. Korzystanie z takich dodatków i tylko z takich dodatków jest warunkiem uzyskania formalnego certyfikatu BIO. Chodzi głównie o to, by wykorzystywane były naturalne substancje o właściwościach konserwujących, jak na przykład ekstrakty z pestek grejpfruta, a także typowe substancje wytwarzane w specjalistycznych laboratoriach, ale posiadające swoje odpowiedniki powszechnie występujące w przyrodzie, jak na przykład kwas benzoesowy tradycyjnie pozyskiwany z borówki brusznicy.

Takie konserwanty nie zawsze są skuteczne na równi z nowoczesnymi produktami, ale za to są nieporównywalnie bezpieczniejsze dla naszej skóry. Mimo wszystko, ich obecność musi być zadeklarowana na opakowaniu kosmetyku, albowiem skład każdego kosmetyku to jeden z ważniejszych czynników. Prawdziwe kosmetyki naturalne z jedną, dwiema i trzema gwiazdkami Za kosmetyki prawdziwie naturalne i tym samym w pełni bezpieczne można uznawać wszystkie kosmetyki, które posiadają certyfikat BIO z jedną gwiazdką.

Jego otrzymanie uwarunkowane jest bowiem spełnieniem wymagań pod względem składu, głównie w rozumieniu zawartości niektórych substancji, takich właśnie jak wspomniane wcześniej konserwanty. Dla różnych substancji są to różne normy. Inne normy są dla mydła, a inne chociażby dla szamponów. Żeby uzyskać certyfikaty ekologiczności z większą ilością gwiazdek, konieczne jest spełnienie norm odnośnie zawartości składników pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego z upraw ekologicznych lub ze specjalnych zbiorów „dzikich”.

Dla dwóch gwiazdek wymóg to 70% zawartości takich składników, a dla najlepszych produktów wymóg określa się na poziomie 95% i spełnia go tylko bardzo ograniczona grupa kosmetyków.

Story Page