Kosmetyki ekologiczne kontra tradycyjne preparaty i ich skład. Cz.I

Coraz więcej osób przykłada wagę do tego jakie substancje wchodzą w skład produktów jakie używają. Okazuje się, że bardzo wiele substancji jest nie tylko szkodliwa, ale niekiedy wręcz chorobotwórcza, o czym często milczą producenci. Bardzo wiele ekologów zaczyna głośno mówić o substancjach, które szkodzą ludziom i środowisku, a które nieświadomie są używane w codziennym życiu.

Do takich substancji należą: silikon, produkty ropopochodne, siarczany, glikol, sztuczne substancje zapachowe, oraz glikol propylenowy powszechnie używany jako substancje do nawilżenia skóry, jednak konsumenci nie zdają sobie sprawy z tego, że powoduje wiele dolegliwości skórnych. Substancjami które wyjątkowo szkodzą skórze i włosom są parabeny, które spowodują zmniejszenie elastyczności skóry oraz jej marszczenie. Ta grupa substancji niszczy i dezorganizuje naturalny płaszcz ochronno – odpornościowy skóry, a tym samym wywołuje wiele alergii i podrażnień skórnych.

Sztuczne substancje zapachowe jakie są zawarte w produktach mogą powodować liczne dolegliwości związane z bólem głowy, alergie, a nawet zmęczenie czy bezsenność, co jest prostą drogą do powstania licznych tzw. chorób cywilizacyjnych. Po prostu stają się pułapka dla użytkowników, ponieważ używając produktów które zawierają te substancje, chcemy pozytywnie wpłynąć na nasz wygląd czy samopoczucie, a po pewnym czasie efekty są zupełnie odwrotne. W antyperspirantach znajdują się związki aluminium, które zatykają i zatruwają gruczoły limfatyczne, a tym samym przyczyniają się do powstania nowotworów. W tuszach do rzęs zawarte są np. chrom, bizmut, mangan i wiele innych dodatkowych związków które mogą spowodować utratę rzęs, a nawet spowodować poważne problemy ze wzrokiem.

Niebezpieczne jest także stosowanie pudrów i innych kosmetyków, ponieważ zawierają wiele konserwantów i wiele innych chemicznych substancji które niszczą naturalne właściwości ochronne skóry. Bio kosmetyki nie działają tak szybko jak tradycyjne kosmetyki, ale są mniej inwazyjne ponieważ przygotowano je z myślą o rewitalizacji skóry i pobudzeniu jej naturalnych procesów. Dzięki temu widać poprawę wyglądu skóry, choć nie są one tak spektakularne jak kosmetyków chemicznych. Kosmetyki ekologiczne są jednak znacznie lepiej tolerowane przez skórę i nie powodują tylu dolegliwości.

Story Page