Kosmetyki ekologiczne a szkodliwe substancje w konwencjonalnych preparatach cz. III

BDHI Jeśli na opakowaniu kosmetyków pojawia się znak BDHI to oznacza, że mamy do czynienia z takim produktem, który jest kontrolowany i naturalnie czysty.

Nie jest to jednak znak, że ten produkt będzie ekologiczny. Natomiast produkty ekologiczne zawsze są naturalnymi. Certyfikat BDIH - "kontrolierte Naturkosmetik" będzie oznaczał, że do produkcji takich kosmetyków wykorzystywane były naturalne składniki. Dodatkowo, jeśli mamy produkt z takim oznaczeniem to dostajemy również gwarancję, że producent nie wykonywał żadnych testów na zwierzątach przez cały cykl produkcji kosmetyku. Dodatkowo kryteria jakimi kieruje się BDHI przy nadawaniu certyfikatów to również zakaz stosowania surowców, które pochodzą od martwych zwierząt.

Używane będą jedynie takie surowce, które pochodzą od zwierząt żyjących a więc między innymi lanolina z owczej wełny i inne elementy uzyskiwane na ekologicznych hodowlach Wyjątek stanowią: chitosan, carmin, jedwab. Jeśli chodzi o sól nieorganiczną oraz surowce mineralne to dozwolone będzie ich stosowanie tylko w nielicznych wyjątkach do produkcji kosmetyków naturalnych. Można z ograniczeniem stosować takie surowce jak różnorakie emulgatory czy też tensydy, które pozyskuje się metodą fizyczną albo też biotechnologiczną.

Mogą one być uzyskiwane z takich substancji naturalnych jak tłuszcze, oleje, wosk, lecytyna, lanolina, sacharydy, proteiny oraz lipoproteiny. Następuje również rezygnacja z takich składników organiczno syntetycznych, które mają charakter barwiący czy też składników zapachowych. Nie będzie silikonów, parafiny oraz innych substancji, które uzyskiwane są poprzez destylację ropy naftowej. Czystość mikrobiologiczna może być zapewniona przez specjalne naturalne systemy konserwujące, które są dopuszczalne przez substancje naturalno – podobne, które powinno się oczywiście wykazywać w składzie. Mogą to być kwasy benzoesowy, kwas salicylowy oraz jego sole, a także kwas sorbinowy i jego sole. Można także używać w pewnych sytuacjach alkoholu benzynowego.

W deklaracji kosmetyku substancje te powinno się określić jako konserwowane z dodatkiem nazwy składnika. Sterylizacja surowców organicznych w ramach radioaktywnego naświetlania to również takie działanie jakie jest obecnie zakazane. Mamy również obowiązek stosowania opakowań ekologicznych, które będą łatwo ulegać rozkładowi. Proces produkcji kosmetyków musi być bezpieczny dla środowiska naturalnego. Producent tych produktów, które są sygnowane przez logo BDHI będzie się zobowiązywał do tego, by edukować oraz uświadamiać konsumentów oraz rezygnować ze wszystkich doświadczeń na zwierzętach przy produkcji. Powinno się unikać stosowania surowców genetycznie modyfikowanych.

Jeśli na wyrobie mamy oznaczenie logiem BIO będzie to oznaczać, że ten produkt jest ekologiczny a więc pochodzi z kontrolowanej produkcji, która prowadzona będzie zgodnie z wymogami UE. Jeśli taki produkt będzie tak oznaczony to musi mieć przynajmniej 95% wszystkich składników z ekologicznej produkcji. Wszystkie produkty, które chcą mieć takie oznaczenia przynajmniej raz w roku są bardzo dokładnie kontrolowane.

Story Page